Βολεύτηκαν με ισοπαλία, στο 0-0 Λαμία κι Απόλλωνας Σμύρνης

Λαμία κι Απόλλων Σμύρνης είχαν ελάχιστες φάσεις, έμειναν ισόπαλες χωρίς γκολ (0-0) μοιράστηκαν από ένα βαθμό κι έκαναν ένα ακόμη βήμα προς την εξασφάλιση της παραμονής τους στη Super League λίγο πριν  το φινάλε του πρωταθλήματος .

Έτσι βρίσκονται στο +5 από την Κέρκυρα που την Δευτέρα πάει στο Καραΐσκάκη να  αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Οι ευκαιρίες ελάχιστες, οπότε κι επιλογές περιορισμένες. Η  Λαμία πλησίασε στο γκολ στο 39ο λεπτό. Το σουτ του Μπούντνικ ήταν καλό, αλλά εξίσου καλή ήταν και η απόκρουση του Χουάντερσον. Ο Παντελιάδης προσπάθησε να απειλήσει με αριστερό σουτ δύο φορές, ο Ελμπάζ με προβολή εντός περιοχής, αλλά η καλύτερη ευκαιρία ήταν του Ουκρανού φορ της Λαμίας. Από την πλευρά του Απόλλωνα το σουτ που επιχείρησε ο Ελί Ελμπάζ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (44′), δεν ανησύχησε τον Παπαδόπουλο.

Ο κόσμος της Λαμίας έδωσε δυναμικό «παρών» στο ΔΑΚ. Το τελικό 0-0 αντικατοπτρίζει  πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού που σίγουρα από πλευράς θεάματος δεν άφησε ικανοποιημένους  τους 2000 περίπου  θεατές που  παρακολούθησαν  τον αγώνα.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Κουκόλης, Αναστασιάδης, Μπουλούλης, Μπλάζιτς, Τσούκαλος (69′ Φράγκος), Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι (30′ λ. τρ. Ακόστα), Μπούντνικ (85′ Κουτρομάνος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κοντοές, Στάθης, Ζησόπουλος, Παπάζογλου, Τσουκαλάς, Χουάρεζ, Ναδάλες (38′ λ. τρ. Κούρος), Αλμπάνης (46′ Σιατραβάνης), Κονέ, Ελμπάζ (84′ Ανιέτε).