Ήττα της Λαμίας από τον Πανιώνιο (1-0) με πέναλτι- γκολ του Λάμπρου

Ο Πανιώνιος επικράτησε  με 1-0 της Λαμίας στη Νέα Σμύρνη σε παιχνίδι για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.
Δεν τα κατάφερε η Λαμία να φύγει έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σε έναν καλύτερο αντίπαλο. Ο Μπάμπης Τεννές είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες των τραυματιών Νίκου Αναστασόπουλου, Βάντερσον και τους Ορτέγα και Βιτάλι Πριντέτα. Με τη σημερινή ήττα μεγάλωσε το άγχος για τον ΠΑΣ Λαμία που παραμένει στους 20 βαθμούς  που  την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στο ΔΑΚ.

Μετά από τέσσερις αγώνες στη Super Leagueδίχως νίκη, ο Πανιώνιος επέστρεψε στις επιτυχίες απέναντι σε γνώριμο αντίπαλο από το κύπελλο, τη Λαμία, χάρη σε πέναλτι του Λάζαρου Λάμπρου στο 80ο λεπτό. Το «τρίποντο” τον έφερε μόνο στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στο ματς και απείλησε στο δεύτερο λεπτό με τον Παντελιάδη να αποκρούει στη γραμμή το σουτ του Λάμπρου. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή και στο 33΄, όταν η κεφαλιά του Γκιοατά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε και το θέαμα βελτιώθηκε, με τη Λαμία ναβγαίνει μπροστά. Στο 48΄ σουτ του Βασιλαντωνόπουλου από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Κότνικ, ενώ στο 54΄ και μετά τη σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου από τα δεξιά, ο Ακόστα με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με μια κεφαλιά του Μασούρα που μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος (56΄) κι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία δέκα λεπτά αργότερα με τον Λάμπρου, που δεν κατόρθωσε να σκοράρει από κοντά μετά την ασταθή απόκρουση του Παπαδόπουλου στο σουτ του Σαραμαντά.

Τελικά ο αγώνας κρίθηκε μετά το λάθος του Όμο και το πέναλτι του Παπαδόπουλου στον Λάμπρου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα το «θύμα» στο 80΄ δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Η αναμέτρηση διεξήχθη τρεις ημέρες μετά από το αντίστοιχο παιχνίδι των δύο ομάδων στη Λαμία για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας  όπου οι  «κυανέρυθροι” έφτασαν σε δεύτερη νίκη, με το επιβλητικό 4-1, και προκρίθηκαν στα ημιτελικά.